הסמכות סקיפר בינ"ל – חלק 1 – סקירה כללית

בפורומים העוסקים בשייט הופיעו במשך השנים מספר פעמים שאלות ותגובות בנוגע להסמכות בינ"ל שונות, לאלה השוקלים הסמכה שאינה ישראלית.
מכיוון שחקרנו את הנושא די לעומק בשנה האחרונה, חשבנו שכדאי יהיה לנסות לסכם את הידוע ולהכניס קצת סדר בדברים.

בפוסט זה נעסוק בנושאים כלליים הקשורים להסמכות, ובהסמכות בינ"ל של אירגונים לא לאומיים.
בפוסטים הבאים נעסוק בהסמכות אמריקאיות, הסמכות מהאיים הבריטיים, והסמכות מארצות דוברות אנגלית נוספות כמו קנדה, דרום-אפריקה, אוסטרליה, ניו-זילנד, ועוד.

ידובר כאן על הסמכת לשייט מפרשים בלבד, שלא למטרות מסחריות.


מכיוון שידיעת השפות שלנו מוגבלת לאנגלית וסיכוי רב שאלה המעוניינים בהסמכה בינ"ל דוברים בעיקר שפה זו, המידע הינו רק לגבי הסמכות המועברות באנגלית. מתוך אלה מדובר בעיקר על הסמכות שניתן לקבל מבלי להיות תושב או אזרח, כלומר אלה המתאימות לאזרחים ישראלים ללא אזרחויות כפולות.

צריך לציין כי מחלקת כלי שייט קטנים ברספ"ן אינה מכירה ככל הידוע לנו ברשיון או הסמכה כלשהי שאינה מגוף ממשלתי. מכאן יוצא שכל ההסמכות עליהן ידובר להלן אינן תקפות לשייט על ספינה (כלי שייט מעל 7 מטרים) בחופי ישראל, או אולי אף על ספינה ישראלית בחו"ל.

למי זה כן מתאים אם כך?
התשובה פשוטה! – בשנים האחרונות קיימת דרישה של מרבית חברות ההשכרה בים התיכון ובקריביים להסמכת משיט לפחות לאחד מצוות הספינה, ובמקרים מסויימים ליותר מהסמכה אחת. כלומר, אם אתם לא מתכננים להחזיק סירה מעל 7 מטר בארץ, אלא לבלות את השייט השנתי שלכם בצ'רטר בקרואטיה, יוון, תורכיה, איטליה, קריביים, פלורידה, תאילנד וכו' המאמר רלוונטי לכם.
רוצים לשכור ספינה גדולה בארץ, או להחזיק ספינה גדולה איתה ניתן להפליג מהארץ לחו"ל, חפשו איך לעשות הסמכת משיט ישראלית.

ככלל, בים התיכון ובקריביים הרשיונות המוכרים ביותר ע"י חברות הצ'רטר הגדולות והבינוניות הם הבריטיים או האמריקאיים (הדבר נבדק בשאלות ישירות למספר גופים כאלה).

מספר דוגמאות לדרישות

קרואטיה
http://www.adriaticholidaysonline.com/all/sailingFULL.asp
http://www.croatiayachtcharter.com/us/yacht-charter-formalities-croatia.html
http://www.boatchartercroatia.com/faq/faq.htm
יוון
http://www.odysseysailing.gr/bareboat_yacht_charters.html
http://www.avrayachting.gr/faq
תורכיה
http://www.turkey-yacht-charter.com/bareboat_charter.asp
ספרד
http://www.jworld-sailing.com/palma.htm


כללי

במרבית המקומות ההסמכה הינה וולונטרית. אנשים באים ללמוד שייט כי הם מעוניינים ללמוד ממדריך מקצועי, כי אין להם חברים שיכולים ללמד אותם, או כי אינם רוצים ללמוד לבדם. זה כמובן אומר הרבה על איכות חומרי ההדרכה והסטנדרטים, מכיוון שאם אלה לא יהיו מעניינים, מאתגרים, ומכובדים מספיק, לא יימצאו מועמדים רבים המעוניינים באתגר הפיזי או האינטלקטואלי הזה.

אז למה שמישהו יעבור הסמכה אם אין דרישה חוקית של המדינה? מספר סיבות:

  • ללמוד להפליג – כן נשמע פשוט, אבל זו בד"כ הסיבה העיקרית
  • ביטוח – מקומות רבים נותנים הנחה בביטוח היאכטה לבעלי הסמכה
  • צ'רטר – דרישת הסמכה, כפי שכבר תואר
  • דרישות בהפלגה בינ"ל – אף אם מדינת המוצא שלך אינה דורשת הסמכה, יתכן ויהיה לך צורך בכך במדינה אחרת, לדוגמא ההסמכה המיוחדת להפלגה בתוך תעלות אירופה הנדרשת ע"י מדינות רבות ונקראת CEVNI.

כבר בעיון ראשוני באתרי ארגוני ההסמכה השונים, ניתן לראות כי עיקר הדגש כמעט בכולם הוא על הסמכה אינטנסיבית של המדריכים ובתיה"ס. הרעיון הוא לדרוש המון מהמדריכים, ולדרוש באופן מאוד הדרגתי מהתלמידים. בכל המקומות הלימוד מדורג להפליא, מתחילים בקטן, עם הרבה ידע מעשי, ומתקדמים בדרגות לאט, תוך צבירת נסיון ימי בהפלגות סולו (לא מדובר בסינגל-הנדד אלא בסולו, כלומר התלמיד לוקח כלי בעצמו עם אחרים ללא מדריך, בהתאם לרמתו).


הסמכות בינ"ל שאינן לאומיות

IYT – International Yacht Training
http://iytworld.com/home.aspx

זהו גוף פרטי, העוסק בעיקר בהסמכות לסקיפרים מקצועיים של סופר-יאכט למיניהם, אבל עקב הדרישה והפוטנציאל החל לאחרונה להציע גם הסמכות סקיפר למטרות לא מסחריות.
נכון ל2008 יש להם כ-70 בתי"ס מאושרים ב-26 מדינות.
הקורסים הם במידה רבה בדוגמת הסטנדרטים הבריטיים (ראו בסעיף הבא), והם מאושרים ע"י השלטונות הבריטיים בדומה להסמכה של ארגון השייט המלכותי.

דרישות מבתיה"ס – הדגש העיקרי כאן הוא על הסטנדרטים המחמירים והנוקשים הנדרשים מבתיה"ס המאושרים (עוד יותר מאלה הנדרשים מהמדריכים), כדי להבטיח איכות והצלחה בשווק הסמכה זו, שהיא חדשה יחסית בשוק כאמור.

באזור הים התיכון ישנם בתי"ס ביוון, תורכיה, קרואטיה, אבל גם בלבנון ומצרים.

מחירי הקורסים יקרים יחסית.

תגים: , , , , ,


%d בלוגרים אהבו את זה: