הסמכות סקיפר בינ"ל – חלק 2 – הסמכות אמריקאיות

בפוסט הקודם עסקנו באופן כללי בנושא ההסמכות הבינ"ל. הפעם נעסוק בהסמכות הניתנות בארה"ב.

הסמכה אמריקאית
הסמכה אמריקאית לא מסחרית ניתנת ע"י שני גופים מרכזיים:

ASA – American Sailing Association
http://www.asa.org

זהו הגוף האמריקאי הגדול יותר, ששולט על 85-90% מכלל ההסמכות הניתנות. האירגון קיים משנת 1983, ועיסוקו בהסמכות שייט מפרשים בלבד. צורת הפיקוח היא קודם כל דרך שליטה בתהליך ההסמכה של המדריכים, ומעקב צמוד אחר בתיה"ס המאושרים וצמידות שלהם לסטנדרטים המוכתבים ע"י הארגון. הארגון לא מתעסק בשום דבר אחר פרט ליצירת סטנדרטים להדרכות שייט. הוא אינו בעלים של בי"ס כלשהו, ואין לו מדריכים מטעמו.


זהו ארגון פרטי, חברה מסחרית, שמתקיימת מדמי חבר וולונטריים, גם של החברים הפרטיים וגם של בתיה"ס המאושרים
למעשה מדובר על קואליציה של יותר מ-300/400 בתי"ס ויותר מ-7000 מדריכים, המסכימים על מינימום מסויים אותו צריך מועמד לעבור כדי לקבל הסמכה לדרגה בה הוא נבחן.
עד כה (אמצע 2008) העניק הארגון מעל 750,000 הסמכות למעל 250,000 איש

הארגון מספק ספרי לימוד מתוצרתו לתלמידים, וחומר הדרכה לבתיה"ס.

הקורסים הבסיסיים מוכרים ע"י משמר החופים האמריקאי לעמידה בדרישות הכשרת בטיחות שייט מינימליות של המדינות השונות בארה"ב.

השיטה דומה במידה רבה לנעשה בתחום הצלילה. כל תלמיד מקבל עם תחילת לימודיו לוגבוק בו מופיעים כל הסטנדרטים בהם צריכים לעמוד כדי לקבל דרגת הסמכה מסויימת. בסיום הקורס ולאחר מעבר בחינה בכתב ובע"פ חותם המדריך בלוגבוק וביה"ס מעביר את הפרטים לארגון. הארגון שולח לתלמיד מדבקת הסמכה להדבקה בלוגבוק.
בלוגבוק גם דפים בהם ניתן לרשום הפגלות משמעותיות, כפי שרושמים צלילות ביומן הצלילות, ומקום לרישום ואישור חברות צ'רטרים על השכרת יאכטות ע"י בעל הלוגבוק.

בתי"ס קיימים בכל העולם, כולל מספר בתי"ס באגן הים התיכון ובישראל. פרטים נוספים על בתי"ס מאושרים ניתן למצוא כאן
בארה"ב
http://asa.com/find_a_sailing_school.html
בעולם
http://asa.com/states/schools_outside.html

הארגון מעניק בתחום היאכטות (קיים מסלול נוסף לדינגי) סה"כ 7 הסמכות במסלול העיקרי, ועוד מספר הסמכות מתמחות, כמו השתלמות קטמרנים או השתלמות בעגינה
הדרגות נעות לפי גודל סירה ותנאי ים, כשהדרגה הראשונה 101 מראה כי זה המחזיק בה מסוגל להשיט כלי שייט עד 20 רגל במים מוכרים וביום, דרגה 103 מראה על יכולת בכלי שייט של 20-30 רגל ביום ובמזג אוויר טוב. דרגה 104 מאשרת יכולת השטת ספינות של 30-50 רגל ביום, בשייט חופי ובמזג אוויר טוב, ונועדה למטרות שכירת יאכטות בר-בואט לפי דרישות חברות הצ'רטר הגדולות. זהו עדיין לא רשיון סקיפר מלא המעיד על יכולת הפלגה במזג אוויר קשה והפלגה באוקיינוס, ואלה מתחילים מהשלב הבא, והשלבים שאחריו.
קורסים לשלושת הדרגות הבסיסיות נמשכים בד"כ כשבוע, עם דגש על החלק המעשי, ועל בטיחות.

סיכום מקוצר של הסטנדרטים לדרגותיהם
http://asa.com/asa_standards_summary.html
פרוט רב יותר נמצא כאן
http://asa.com/asa_standards_in_detail.html

דרישות מהמדריכים – מעבר סטנדר דרגה זהה לזו אותה מתכוונים ללמד, אך בציון מעבר גבוהה ביותר, והוכחת שליטה מלאה. בנוסף, דרישות עמידה בסטנדרטים גבוהים מבחינת יכולת הכנת החומר והעברתו, גם לגבי הצד המעשי וגם לגבי הצד העיוני. אין קורס הדרכה, אלא רצף בחינות בקצב די רצחני. לדוגמא – כדי ללמד את שלושת הקורסים הבסיסיים, עד רמת "צ'רטר" (104) עוברים המדריכים סדנת בחינות בת ארבעה ימי בחינות מלאים.
בארה"ב המדריכים צריכים להיות בנוסף להסמכה כמדריך ASA גם בעלי רשיון נוסעים בשכר מטעם משמר החופים האמריקאי (USCG), לפחות ברמת Six-Pack, או 100 טון. ה-ASA מעניק Six-Pack מוגבל אזורית (לאזור בו נמצא ביה"ס) כחלק ממבחני ההדרכה, ללא צורך במבחן נוסף של USCG.

הסמכה בינ"ל

לגבי אזורים בעולם בהם עניין הלוגבוק מוכר פחות, מספק הארגון לאלה שעברו את שלושת דרגות ההסמכה הראשונות גם תעודה בינ"ל הנקראת
International Proficiency Certificate
אין צורך בבחינה מיוחדת לשם כך, זהו הליך מינהלי

מחירי הקורסים הראשוניים אינם יקרים יחסית.

US-Sailing
http://www.ussailing.org/

הוקם ב-1897 כארגון השייט הלאומי.
זהו ארגון השייט המייצג בארה"ב את איגוד השייט העולמי, ועוסק בעיקר בנושא תחרויות, ובנושאי ייצוג שייטים מול הרשויות.

צפייה ראשונית בדף הבית מראה את מגוון התחומים בהם עוסק הארגון, כמו תחרויות, הכשרה לצעירים, חינוך לשייט, אולימפידה (הדברים נכתבים באוגוסט 2008) ועוד. במדור הדרכה, פרט להדרכת שייט, עוסק הארגון גם בהדרכת שופטים למשל. כלומר, זהו ארגון העוסק במגוון תחומים רחב, והדרכה והסמכות הוא אחד מהם.

זהו ארגון ללא כוונת רווח.

לפני מספר שנים החל הארגון להציע הסמכות, שתואמות כמעט אחד לאחד את אלה שמציע ASA
גם כאן הפיקוח נעשה על בתיה"ס והמדריכים, כדי לראות האם הם עומדים בסטנדרטים שנקבעו.
לא מצאתי נתונים על מספר בתי ספר מסונפים, או מספר מדריכים, אך כן על החלק היחסי מבחינת כמות ההסמכות, כאמור 10-15% מהסך הכללי שניתן בארה"ב.

לא קיימים הרבה בתי"ס מחוץ לארה"ב שמעניקים הסמכות , מכיוון שהארגון החל רק באחרונה להיפתח לשוק העולמי, וגם אלה רק בקריביים ובמקסיקו.

הדרגות, הלוגבוק, ואופן ההתקדמות זהים כמעט באופן מלא לאלה של הASA, אך נקראים בשמות מעט שונים, אם כי דומים ביותר. גם כאן מספק הארגון ספרי לימוד וחומר משלו לבתיה"ס.

דרישות מהמדריכים – בדומה ל- ASA. בנוסף רשיון מסחרי של משמר החופים USCG, שאינו ניתן כחלק מההסמכה, כלומר צריך לגשת לבחינות USCG באופן נפרד עוד לפני שניגשים לבחינות ההדרכה. דרישה נוספת למיילג' לאלה המלמדים את הדרגות הגבוהות.

הסמכה בינ"ל
לא קיימת תעודת הסמכה בינ"ל בנפרד מהלוגבוק.

מחירי הקורסים הראשוניים אינם יקרים יחסית.

תגים: , , , , ,


%d בלוגרים אהבו את זה: