הסמכות סקיפר בינ"ל – חלק 3 – הסמכות בריטיות

בפוסטים הקודמים דנו בהסמכות בינ"ל באופן כללי ובהסמכות אמריקאיות. הפעם נעסוק בהסמכות הניתנות באיים הבריטיים, בריטניה ואירלנד.

הסמכה בריטית

Royal Yachting Association
http://www.rya.org.uk

הארגון הוקם ב-1875 כ- Yacht Racing Association, ובשנת 1947 הפך לארגון שייט כללי, המטפל בכל תחומי השייט הפרטי.
כארגון שייט לאומי, הארגון עוסק בכל תחומי השייט בבריטניה, עם דגש רחב על תחרויות, כמו גם בנושאים שונים הקשורים בייצוג השייטים בתחומים השונים, מדינגי (סירה ללא קיל) ועד יאכטות מנועיות גדולות בפני השלטונות.


ההסמכה הלא מסחרית בבריטניה ניתנת ע"י ארגון זה.
כל שנה מקבלים כ-160,000 איש הסמכות שונות, ב-2300 אתרי הדרכה מוכרים. חשוב להבין, כיוון שהארגון מעניק הסמכות לכל מה שזז על המים, אין לגזור מכך על כמות ההסמכות המוענקת לשייטי מפרשים (בניגוד לדוגמא למספרים שניתנים למטה לגבי ארגוני ההסמכה האמריקאיים, בהם הנתונים מתייחסים להסמכות שייט יאכטות מפרש.

הגוף אינו גוף ממשלתי, אך מוכר ע"י הגופים הממשלתיים הבריטיים העוסקים בספנות. הלימוד לדרגות וולונטרי, אין חובת רשיון משיט בבריטניה בשלב זה, אם המדובר על סירה שלך (לא צ'רטר) ואם לא מפליגים מחוץ לבריטניה. גם מחוץ לבריטניה אין צורך מצד הבריטים בהסמכה, אך דרישה זו קיימת בחלק ממדינות היעד של השייט הבריטי, בשוני גדול ממדינה למדינה. בהפלגה לצרפת מעבר לתעלה יש למשל דרישת הסמכה ורישום, בחלק מהמקרים לפחות, בהפלגה להולנד אין חובת הסמכה.

מגוון הקורסים עצום, אך הוא כולל הכל ולא רק שייט מפרשים, מאופנוע ים וגלשן רוח ועד מגה-יאכט מנועית, כולל רשיונות משיט בשכר.

כמות החומר הכתוב, לכל הרמות, למדריכים, חומר עזר, חומר רקע – מדהימה. זוהי הוצאת ספרים שלמה!

רוב חברות הצ'רטר מסתפקות בדרגת הסמכה הנקראת Day Skipper והיא אחת הראשונות מתוך מגוון הרמות. קורס לרמה זו אורך בד"כ בן 5 ימים, כולל הבחינה. דרגה זו מוגדרת כ"יכולת להיות סקיפר של יאכטה קטנה, ביום, ובמים מוכרים". אין צורך בהסמכה מוקדמת כדי לגשת לקורס, אך צריך להיות כצוות על יאכטה 5 ימים, להפליג 100 מייל, וארבע שעות הפלגת לילה. עד כמה שראיתי בבתי"ס בים התיכון, דרישות אלה אינן מיושמות, אך כמובן חשוב תמיד לבדוק לפני מעשה.

מוצעים קורסים ברמה נמוכה יותר, כמו קורס צוות, אך אין חובה לעבור אותם כדי להגיע לרמה זו.

בתי"ס קיימים בכל אירופה ובים התיכון.

מכאן אפשר להתפתח עד דרגת Yachtmaster Offshore ו- Yachtmaster Ocean .
חפשו בפורום מאמר המתאר תהליך דוגמא של מבחן RYA שנכתב ע"י ליאור.

דרישות מהמדריכים – הארגון מחמיר ביותר מבחינת הדרישות מהמדריכים. אפילו כדי להדריך ברמות הנמוכות יש צורך ברשיון אישי מינימלי (ברמת תלמיד) בדרגה גבוהה יחסית, הרבה מעבר לזו אותה עומד אותו מדריך ללמד, ובנוסף כמובן גם רשיון מסחרי לפי המדינה בה מלמדים.

הסמכה בינ"ל
הארגון נותן לבוגרי קורסים בסיסיים (בסביבות Day Skipper) תעודת הסמכה בינ"ל הנקראת ICC – International Certificate of Competancey. כרגע בגלל חקיקה בינ"ל ניתנת התעודה רק לאזרחים בריטיים או לתושבים קבועים.

מחירי הקורסים הראשוניים אינם יקרים יחסית.

הסמכה אירית

Irish Yachting Association
http://www.sailing.ie

דומה ביותר לנאמר למעלה לגבי RYA.

תגים: , , , , ,


%d בלוגרים אהבו את זה: