חמש הטעויות הנפוצות בכניסה לשייט: מהראש ולא מהגוף

2. ללמוד להפליג – "מהראש" במקום "מהגוף"

ההתעמקות בידע התיאורטי במקום במעשי – דומה למקרה של שחקן כדורגל שאינו יודע לבצע את התרגילים הבסיסיים, לנגוח, לבעוט למסגרת, להגביה לרחבה, אבל מתעמק ועוסק ישר בהתחלה בטקטיקות ובאסטרטגיות של המשחק.

כך גם בשייט – שייט הוא קודם כל ספורט פיזי, ורק אח"כ תרגיל אינטלקטואלי. כדי לצאת מהנמל בהצלחה לסיבוב או להפלגה קצרה בין מעגן אחד לשני בקרואטיה או ביוון, אין צורך בידע מתקדם בניווט, במיכשור או במבנה הסירה. יש כן צורך להבין לעומק את אופן התנהגות הסירה בכל המפנים במפרש, בסיבובים ולהיות מיומן בדרגה סבירה בתרגילים בסיסיים כמו עגינה, חילוץ – "אדם בים", "היב-טו" (כעין "עמידה על המקום" בים), ושאר הפעילויות שעיקרן פיזי, והן מהוות יותר ידע של הגוף ולא של הראש. חשוב לפתח את התנועות הנכונות וגם את האינטואיציה, בדיוק כפי שחשוב לפתח אותן בנהיגה.

שאלה נוספת היא כלי-השיט עליו רצוי ללמוד – כשם שלא מתאים ללמוד נהיגה על משאית בשעות של הפקקים הגדולים בלב תל-אביב, כך גם הדבר לגבי שייט – לא נכון ללמוד להפליג על סירה גדולה ובמקום לא נוח.

מה עושים – לפני שרצים להוציא כסף רב ולהתחייב לקורס הסמכה ממושך (בייחוד אלה התיאורטיים יותר) – כדאי ללמוד את יסודות השייט על כלי שייט קטן. התנסות בכלי שייט מגיב תיתן לכם את ההבנה הפיזית של איך עושים זאת. אח"כ תוכלו לעבור ל"הגה כוח" (גלגל הגה במקום מוט הגה) ול"מהלכים אוטומטיים" (ווינצ'ים חשמליים במקום חבל פשוט לכיוון המפרש הראשי). רצוי גם ללמוד באיזור יחסית מוגן ולא צפוף, ובתנאים נוחים להפלגה.

ובפוסט הבא, טעות מספר שלוש – "המשפחה והחברים יתלהבו ויבואו" – הנחות יסוד שאינן מבוססות על תיאום ציפיות

תגים: , , , , , , , ,


%d בלוגרים אהבו את זה: