חמש הטעויות הנפוצות בכניסה לשייט: אם כבר קונים אז

קורס סקיפרים

5. ללכת בגדול – אם כבר קונים אז … – גודל הסירה וציוד

רובנו שואפים ללכת בגדול, במידת האפשר, מבחינת גודל כלי השייט. אך בסירה ובשייט לא תמיד הגודל הוא הקובע. מצד אחד, עיצובים מודרניים של סירות כיום מצליחים "לדחוס" הרבה פונקציות לתוך חללים לא גדולים יחסית, וכדאי לבדוק גם סירות שאולי נדמה לכם, לפי אורכן במטרים, כי הן קטנות מדי, ולראות מה הן כוללות מבחינת המבנה והתכנון הפנימיים.

בנוסף, חשוב לדעת כי הגודל של הסירה, כמו לעתים גודל של בית או מכונית, כרוך במספר בעיות – סירה גדולה היא קשה יותר לשליטה ולתפעול, ומחייבת צוות גדול יותר. וכך, בשכירת כלי-שיט גדול להפלגת צ'ארטר, תוכלו אולי לצאת עם זוג או כמה זוגות של חברים, אך לא להפלגה אינטימית משפחתית רק עם בן/בת זוג או ילדים, במיוחד אם מדובר על אנשים בגודל פיזי רגיל ולא על ספורטאים מאומנים בעלי כושר משופר.

הדבר נכון, כמובן, גם לגבי סירה פרטית שברשותכם – ככל שהיא תהיה גדולה יותר, כך תיזדקקו תמיד לצוות גדול יותר אפילו כדי לצאת אל מחוץ למרינה. כמו כן, סירה גדולה יותר תתקשה למצוא מקום עגינה במארינות צפופות, או לחלופין – במעגנים רדודים יותר, שלפעמים דווקא הם היותר "מדליקים" ואקזוטיים.

מבחינת מיכשור וציוד – הנטייה של כל מתחיל היא לרכוש סירה המצויידת במיטב המכאניקה והאלקטרוניקה המודרנית. הבעיה היא שציוד מכאני ואלקטרוני, גם מהתוצרת הטובה ביותר, נוטה מאוד לתקלות, ואינו שורד זמן רב בים ללא תחזוקה מתאימה. התוצאה – אובדן ימי הפלגה בניסיון לתקן את הדורש תיקון, או בהמתנה לחלקים ואנשים טכניים, וכמובן הוצאה. זה קורה אפילו בצ'רטר, אבל מהווה בעיה גדולה ביותר כשהסירה בבעלותכם, ואין חברה שתגיע תוך זמן נקוב לסייע ולשחרר אתכם להמשך ההפלגה.

מה עושים – קודם כל צוברים מספיק ניסיון בכלי-שייט שונים ומגוונים (מספר שנים של השכרה של כלי-שייט מדגמים וגדלים שונים). אח"כ, רצוי להעלות על הכתב בהתאם לתוצאות שלב "תיאום הציפיות" ושלב ה"לקנות או לשכור" (תקופת הפלגה משוערת בשנה), את כל הנקודות שממש חשובות לכם מבחינת הסירה והשימוש בה – החל מגודל כללי, דרך מספר תאים, שירותים, מטבח, מכשור וציוד. תתפלאו עד כמה הרשימה עשויה להיות קצרה, זאת במידה וביצעתם את השלבים הקודמים באופן כנה עם עצמכם ושותפיכם לשייט.

והמפתח – בעולם השייט ידוע שיש יחס הפוך בין גודל כלי השייט לבין כמות ההפלגות בו. זה לא אומר שצריך להפליג בדינגי 420 ולזנוח את רעיון היאכטה, וגם לא בהכרח שצריך ללכת על יאכטה קטנה או שיאכטה כזו מתאימה לכל אחד ולכל סגנון הפלגה.
זה כן אומר אבל שכדאי תמיד לקנות את הסירה הכי קטנה שתרגישו טוב איתה, כי זה כרוך ב:
– פחות כסף
– יותר פשטות בהפלגה ותפעול
– פחות זמן אבוד בנמל על עבודות שלא כ"כ בא לעשות והמתנה לבעלי מקצוע

ובפוסט הבא והאחרון – סיכום שמהווה פתיחה להמשך …

תגים: , , , , , , , ,


%d בלוגרים אהבו את זה: